Skoro posiadasz znamiona lub brodawki na swym ciele zastanów się nad ich usunięciem. Niektórych warto się czym prędzej pozbyć, gdyż mogą mieć komórki nowotworowe. Zabieg można wykonać za pomocą laserów lub chirurgicznie.

Nowocześni dermatolodzy zalecają usuwanie znamion, pieprzyków oraz brodawek znajdujących się na naszym ciele. Szczególnie niebezpieczne są te które gwałtownie się powiększają oraz mają nierównomierny koloryt. Oznacza to, że mają komórki nowotworowe i mogą przekształcić się w groźnego dla życia czerniaka. Zaleca się też usuwanie tych pieprzyków, które wystają poza skórę i są narażone na drażnienie.

 

Zabieg usuwania brodawek można wykonać laserowo lub chirurgicznie, w zależności od potrzeby.
Zabieg laserowy polega na zniszczeniu znamiona za pomocą promieniowania o określonej długości fali. W efekcie tego dochodzi do odparowania tkanki. Z kolei zabieg chirurgiczny polega na wycięciu pieprzyków, także tych o charakterze złośliwym. Wycinek zostaje zbadany histopatologicznie.
Warszawa jest miastem, w którym nie brakuje klinik zajmujących się usuwaniem pieprzyków i brodawek. Można tu również usunąć brodawki podeszwowe.