Wiele przyszłych, młodych mam często nie zdaje sobie sprawy z tego jak będzie przebiegała ciąża. Dlatego mają dużo obaw. Czy to dobrze? Nie koniecznie. Stres w okresie ciąży nie jest wskazany. Jak niektórym początki ciąży dobrze mijają, tak ostatnie tygodnie ciąży mogą być trudne. Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić jak wyglądają ostatnie tygodnie ciąży.

Czego możemy spodziewać się w ostatnich tygodniach bycia w ciąży?

Wiele kobiet zastanawia się jak to będzie wyglądało przy końcówce. Czy urodzą za wcześnie czy w terminie lub czy będzie bolało czy nie. To są normalne i naturalne pytania, które zadaje każda kobieta. Nie ważne czy jest w ciąży z pierwszym czy kolejnym dzieckiem. Wiadomo, że normalnie ciąża trwa 9 miesięcy, czyli kobieta powinna urodzić między 36 a 40 tygodniem ciąży. Każda kobieta cieszy się na myśl, że to już ostatni miesiąc. Wszystko dlatego, że czują się zmęczone, mają problemy z poruszaniem się i wszystko je boli. Ogólnie kobieta nie boli się powikłań, gdyż dziecko jest już w pełni wykształcone i zdolne do samodzielnego życia. Jednak mimo podekscytowania, samopoczucie przyszłej mamy może znacznie się pogorszyć. A wszystko za sprawą dolegliwości, które występują na końcowym etapie. Są one bardziej uciążliwe niż te dotychczasowe. Jakie dolegliwości mogą doskwierać przyszłej mamie? Na pewno silny ból kręgosłupa, zmęczenie, skurcze łydek, częste oddawanie moczu, zgaga. Jednak to nie wszystko. Również pojawiają się nerwy, strach i niepokój dotyczący nadchodzącego porodu.
Zatem warto w tych ostatnich tygodniach ciąży dużo odpoczywać i relaksować się oraz dużo spać. Można także wykonywać jakieś ćwiczenia, które na pewno przyczynią się do łatwiejszego porodu. Ponadto mogą występować skurcze, które można pomylić z porodem. W ostatnich tygodniach ciąży należy też przygotować niezbędną wyprawkę dla niemowlaka i włożyć ją do torby. Niech czeka na pójście do szpitala na poród.

Ostatnie tygodnie jak widać bywają trudne. Jednak jeśli poczytamy sobie informacje w internecie czego możemy się spodziewać, będzie nam łatwiej.