Dobry sen jest najlepszym i jednocześnie najdoskonalszym sposobem na wypoczynek fizyczny i psychiczny. Aby sen był produktywny należy zadbać o tzw. higienę snu, na którą składa się kilka ważnych aspektów. Zaburzenie jednego z nich może zachwiać równowagą i doprowadzić do problemów z bezsennością.

Higiena snu

– Kłaść się spać o stałych porach oraz przestrzegać regularnego snu, zrezygnować z drzemki w ciągu dnia.
– Poświęcać na sen odpowiednią ilość czasu, zależną od swojego wieku: 18 -30 lat ok. 8 godzin, 30 – 45 lat ok. 7 godz., powyżej 45 lat ok. 6 godzin.
– Regularnie wietrzyć mieszkanie przed snem i ustawić odpowiednią temperaturę w sypialni, ok 18 – 20 stopni.
– Zrezygnować z patrzenia się przed snem w telefon, komputer i telewizor.
– Usunąć czynniki wywołujące zaburzenia w spaniu, np. światło, hałas, intensywny zapach
– Zachować odpowiedni odstęp po między ostatnim posiłkiem, unikać przejadania się przed snem oraz spożywania napojów z kofeiną czy alkoholu.
– Stosować metody odprężające takie jak spacer na świeżym powietrzu, ćwiczenia relaksacyjne, spokojna muzyka, medytacja.

Melatonina a sen

Jeżeli przestrzeganie wszystkich zaleceń i wskazówek nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Po mimo starań, nie udaje się pozbyć problemów z bezsennością, być może konieczna będzie diagnostyka lekarska celem wykluczenia lub znalezienia przyczyny o innym podłożu niż psychologiczno – społeczne. Bezsenność może być objawem wynikającym z obecności niektórych chorób organicznych przebiegających z zburzeniami hormonalnymi. Wszystkie choroby zaburzające wytwarzanie melatoniny przez szyszynkę, mogą powodować problemy ze snem. Ponieważ szyszynka jest gruczołem wydzielającym serotoninę, która przekształca się w melatoninę odpowiedzialną za regulację cyklu dobowego w organizmie człowieka.

Aby zadbać o odpowiedni poziom melatoniny w organizmie a tym samym o zdrowy sen, najprościej jest zadbać o zdrową dietę w ciągu dnia a noc przeznaczać na sen. Nie poświęcać godzin nocnych na inne aktywności, które można wykonywać w ciągu dnia.