Od prawidłowego poziomu żelaza we krwi zależy wiele funkcji naszego organizmu. Jest to między innymi poprawna praca serca, liczba czerwonych krwinek, sprawność tkanki mięśniowej, poziom odporności, a nawet gospodarka hormonalna. Niedobory żelaza mogą mieć bardzo negatywne skutki dla naszego samopoczucia i zdrowia. Z tego powodu warto wiedzieć, na jakie symptomy powinniśmy reagować, a także w jaki sposób to robić. Oczywiście jeśli cokolwiek w naszym stanie zdrowia nas niepokoi, w pierwszej kolejności powinniśmy się zgłosić do lekarza.

Objawy niedoboru żelaza – niedobór żelaza a bóle mięśni

Jednym z pierwszych efektów niedobory żelaza jest ogólne zmęczenie i apatia, które występują bez wyraźnej przyczyny. Dzieje się to na skutek coraz mniejszej liczebności czerwonych krwinek, odpowiedzialnych za transport tlenu do całego organizmu. Wtedy też skóra osoby z niedoborem staje się blada, co widać szczególnie dobrze na spojówkach. Pod oczami natomiast tworzą się sińce, co sprawia, że nie wyglądamy zbyt zdrowo. Włosy tracą kondycję i wypadają, a skóra staje się sucha i szorstka. Mało kto zapewne wykryłby, co wspólnego mają ze sobą niedobór żelaza a bóle mięśni. Jest jednak kolejny symptom, który nasila się po nawet niewielkim wysiłku fizycznym. Do tego występują bóle głowy i obniżona sprawność intelektualna.

Komu grozi niedobór żelaza?

Do najczęstszych przyczyn niedoboru żelaza należy częste krwawienie. Z tej przyczyny w grupie podwyższonego ryzyka są kobiety, których miesiączki charakteryzują się obfitością i są długotrwałe. Niedobór żelaza może grozić także osobom z zaburzeniami wchłaniania tego pierwiastka. O prawidłowy poziom żelaza powinny także szczególnie dbać osoby na diecie wegetariańskiej i wegańskiej. Przy standardowym odżywianiu, bogatym w produkty mięsne, niedobór ten nie powinien wystąpić.