Osoby, które pragną zrzucić zbędne kilogramy i odzyskać zdrowy, młodzieńczy wygląd po czterdziestce, często doświadczają efektu jo-jo, tracąc motywację do dalszej walki o smukłą sylwetkę i zdrowie. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni wielokrotnie zastanawiają się, w którym miejscu popełniają błąd, wracając do starej wagi. Tymczasem kluczem do prawidłowego odchudzania jest holistyczne podejście do zdrowia – co to w praktyce oznacza?

Holizm (z jęz. greckiego: holos, czyli całość) w kontekście zdrowia oraz życia ludzkiego, jest filozofią opartą na założeniu, że ciało oraz umysł człowieka stanowią jedną, spójną całość, dlatego aby móc doprowadzić do utraty zbędnych kilogramów, należy zmienić też sposób myślenia o sobie i swoim organizmie. Zgodnie z tą teorią, zmiany zewnętrzne są następstwem zmian, zachodzących w psychice człowieka – jego wiary we własne możliwości oraz przekonanie o konieczności podjęcia zmian w życiu.

Holizm a odchudzanie

Holistyczne podejście do kwestii utraty wagi nie jest teorią nową – już w antycznych Chinach, Indiach, Japonii, Grecji i Rzymie poszukiwano odpowiedzi na pytanie: jak osiągnąć życiową równowagę ciała, duszy i umysłu, co znajduje odzwierciedlenie chociażby w chińskiej idei jin i jang czy złotego środka Arystotelesa.

Warto zauważyć, że nie istnieją diety holistyczne – u doświadczonego coacha-dietetyka, można zaś uzyskać wsparcie, wiedzę oraz dokładne zalecenia dotyczące sposobu odżywiania. Dzięki starannie opracowanym wskazówkom dietetyka osoby zmagające się z otyłością uczą się holistycznego podejścia do zdrowia, co ułatwia im pracę z własnym ciałem i umysłem.

Ciało i umysł jako jedność

Osoby po czterdziestce, które zaczynają praktykować holizm na co dzień, zaczynają rozumieć, jak ogromną rolę odgrywa umysł jako główny ośrodek, odpowiedzialny za sterowanie i kontrolę nad głównymi życiowymi funkcjami.

Całościowe, holistyczne patrzenie na siebie i swój organizm pozwala osobom otyłym lub chcącym pozbyć się kilku zbędnych kilogramów skutecznie i na stałe zmienić dotychczasowe nawyki, co jest następstwem zrozumienia skomplikowanych procesów, zachodzących w ciele oraz umyśle.