Co to jest drukowanie tekstyliów i jak to działa?

Druk na tekstyliach to proces polegający na drukowaniu na tkaninach. Drukarki tekstylne wykorzystują drukarki atramentowe, sitodrukowe i cyfrowe drukarki tekstylne do drukowania na tekstyliach.

Druk na tekstyliach istnieje od wieków, a metody jego wykonywania ewoluowały z biegiem czasu. Jednak podstawy drukowania na tekstyliach pozostały te same – jest to proces nanoszenia koloru na tkaninę lub odzież za pomocą drukarki.

Nie powinniśmy myśleć o tekstyliach jak o tkaninie lub odzieży. Tekstylia mogą być również wykorzystywane jako medium artystyczne w wielu różnych formach, takich jak gobeliny, dywany, dywaniki i pokrycia ścienne.

Wskazówki dotyczące dostosowywania wydruków za pomocą różnych rodzajów projektów cyfrowych i marek

W branży modowej chodzi o personalizację. I nie chodzi tylko o ubrania, które nosisz, ale także o to, co na nie wkładasz.

Bez względu na to, czy szukasz prostego projektu czy bardziej skomplikowanego, dostępnych jest wiele opcji. Możesz znaleźć firmy, które specjalizują się w dostosowywaniu Twoich wydruków za pomocą różnych rodzajów projektów cyfrowych i marek.

Wspaniałe jest to, że firmy te mają maszyny do drukowania online, które sprawiają, że proces jest szybki i łatwy dla wszystkich zaangażowanych. Można nanosić na ubrania co tylko zechcesz. Co więcej, oprócz ubrań można także druki nanieść na akcesoria takie jak: czapki, szaliki, skarpetki, torby itd.

Na jakich materiałach można drukować ?

Pierwszą rzeczą, którą należy zrozumieć, jest materiał, z którego wykonana jest odzież.

Tkaniny mogą być wykonane z włókien naturalnych lub syntetycznych. Włókna naturalne to zazwyczaj sierść zwierzęca, bawełna, len, wełna i jedwab. Włókna syntetyczne to zazwyczaj akryl, nylon lub poliester.

Drugą rzeczą, którą należy zrozumieć jest rodzaj atramentu, którego chcesz użyć do swojego projektu.

Tusze są albo na bazie wody albo na bazie rozpuszczalnika, a tkanina będzie inaczej reagować na każdy rodzaj tuszu. Atramenty na bazie rozpuszczalników rozpuszczają włókna naturalne, takie jak bawełna i wełna, podczas gdy atramenty na bazie wody w ogóle ich nie uszkadzają, ale rozpuszczają włókna syntetyczne, takie jak poliester i nylon.

Podsumowanie

Znakowanie odzieży to sposób na otrzymanie unikalności Twoich ubrań. Znakować można nie tylko odzież, ale i akcesoria takie jak: skarpety, torby treningowe, worki, torby zakupowe, czapki, szaliki itd. Istnieje kilka metod nanoszenia nadruków na tkaniny, mianowice są to: sublimacja, transfer cyfrowy, druk DTG, sitodruk.