Pierwsze kroki dziecka to niezapomniane przeżycie dla każdego rodzica. Oczywiście najczęściej to doniosłe wydarzenie ma miejsce w domowym zaciszu, kiedy nasz maluch chwiejnym krokiem pokonuje bosymi lub ubranymi w skarpetki stopkami pierwsze kilkadziesiąt centymetrów w swoim życiu.

To jednak ważny krok, po którym szybko nastąpią kolejne. Jest to również czas, żeby pomyśleć o odpowiednim obuwiu, które zapewni dziecku prawidłowy rozwój.

Buciki niemowlęce – jeszcze nie chodzę

Buty są bardzo ważnym elementem stroju dla dzieci, które już stawiają swoje pierwsze, samodzielne kroki. Poza oczywistymi walorami związanymi z rozwojem, powinny być również ładne i estetycznie oraz wykonane z wysokiej jakości materiałów, tak jak obuwie dostępne w internetowym butiku https://jacadi.pl/.

Oczywiście buciki dla niemowląt, które jeszcze nie chodzą również muszą spełniać pewne warunki, żeby uznać je za odpowiednie. Obuwie takie powinno być wykonane z dobrej jakości materiałów, najlepiej ze skóry naturalnej, oraz zapewniać stopie swobodę ruchu wewnątrz. Nie może być więc zbyt wąskie czy przylegające, powinno również zapewnić łatwe włożenie i zdjęcie rodzicowi, ale nie dziecku. Musi być także dobrane do pory roku, pełniąc funkcję ogrzewania zimą i gwarantując prawidłową wentylację latem.

Pierwsze kroki w dobrze dopasowanym obuwiu

Kiedy nasz maluch radzi sobie z chodzeniem już na tyle dobrze, że myślimy o zakupie pierwszych oraz następnych bucików, weźmy pod uwagę kilka kwestii:

  • właściwe dopasowanie rozmiaru,

  • dobre „trzymanie” stopy przez but,

  • zabezpieczenie stawów skokowych dziecka,

  • odpowiednia elastyczność podeszwy,

  • wysoka jakość wykonania oraz odpowiedni dobór materiałów,

  • właściwie wyprofilowana podeszwa, która chroni przed płaskostopiem.

Obuwie dla niemowląt i małych dzieci powinno być wysokie, sięgać za kostkę po to, żeby dobrze zabezpieczać staw skokowy. Ta reguła obowiązuje również w przypadku sandałków, które poza tym, że dobrze „trzymają” nogę, muszą być oczywiście równocześnie przewiewne, zapewniając odpowiednią wentylację małych stóp latem.