Dezynfekcja rąk jest szczególnie ważna w przypadku, gdy ma się do czynienia bezpośrednio z patogenami takimi jak wirusy, bakterie i grzyby pochodzące z płynów ustrojowych pacjentów. Stąd też dezynfekcja jest absolutną podstawą nie tylko przed zabiegami chirurgicznymi, ale przed wszystkimi innymi zabiegami medycznymi, które wymagają kontaktu z pacjentem.

Po co dezynfekować ręce?

Na dłoniach człowieka przenosi się każdego dnia mnóstwo patogenów – bakterii, wirusów i grzybów, wśród których mogą znajdować się również te chorobotwórcze. Na co dzień w przypadku osób wykonujących zawody niemedyczne, wystarczy zwykłe częste mycie rąk, aby pozbyć się większości patogenów. Jednak gdy pracuje się z pacjentami o różnych schorzeniach i różnych poziomach odporności, bardzo istotne jest, aby osoba wykonująca wszelkie zabiegi medyczne nie przenosiła nawet najmniejszych patogenów ani z własnego ciała, ani z ciał innych pacjentów na osoby, którym aktualnie wykonuje zabieg. Pracując z pacjentami skażonymi może również dojść do zakażenia medyka – dlatego mycie rąk przed każdym pacjentem, dezynfekcja i używanie sterylnych materiałów i narzędzi to absolutna konieczność w każdej placówce medycznej.

Jak dezynfekować ręce prawidłowo?

Po pierwsze, medycy wykonujący zabiegi muszą umyć swoje dłonie bezpośrednio przed wykonaniem zabiegu u pacjenta każdorazowo. Po umyciu dłoni nie wolno dotykać czegokolwiek oprócz sterylnych narzędzi – nawet własnej twarzy czy ubrania. Dodatkowo ważne jest, aby po umyciu i dezynfekcji założyć na dłonie sterylne rękawiczki jednorazowe. Nie wystarczy jednak zwykłe umycie dłoni wodą z mydłem. Musi to być specjalne mydło, kupione na przykład w sklepie TerraDent z wyposażeniem dla medyków i dentystów. Ma ono nie tylko właściwości ogólnie myjące, ale również zwalcza drobnoustroje, jest więc bardziej skuteczne niż zwykłe mydło drogeryjne, ponadto nie zawiera dodatków, które mogłyby powodować uczulenia lub podrażnienia skóry. Takim mydłem należy bardzo dokładnie umyć skórę dłoni i ręce aż po same łokcie, a następnie osuszyć ręcznikiem jednorazowym. Po umyciu dłoni i osuszeniu należy nałożyć porcję żelu lub płynu do dezynfekcji i wetrzeć go dokładnie w skórę, po czym zaczekać na jej samoistne wyschnięcie. Wtedy usuniętych zostanie większośc, albo nawet 100% patogenów.